שנה ל"חוק אי הפללה" – מה התפתח מאז?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
בחודש אפריל 2019, עבר בכנסת "חוק הקנסות" או בשמו השני "חוק אי הפללה באחריות", בהובלתו של השר לביטחון פנים דאז, גלעד ארדן. מה אומר החוק, מה הן ההשלכות שלו והאם האכיפה עלתה בעקבותיו?
חוק אי הפללה

חוק אי הפללה – משמעויות

כידוע, השימוש בקנאביס שלא באמצעות רישיון קנאביס רפואי הוא אסור על פי חוק. בעבר, אדם שנמצא מחזיק בקנאביס, גם אם בכמות מזערית לשימוש עצמי, היה מסתבך מבחינה פלילית ויכול להגיע עד לכדי כתב אישום. החל מחודש אפריל 2019, השתנה החוק, והענישה הקשה הוחלפה במתן קנסות כספיים. על פי החוק החדש, חוק אי הפללה, שוטר שיתפוס אדם בגיר מעל גיל 18 המחזיק בכמות של עד 15 גרם קנאביס, יטיל עליו קנס. זאת, רק במידה והשוטר קבע כי האדם מחזיק בסם לצורך צריכה עצמית, וזאת באמצעות נסיבות התפיסה ועברו הפלילי של האזרח. בפעם הראשונה, יוטל קנס כספי של 1,000 ₪. בפעם השנייה, הקנס יהיה בגובה של 2,000 ₪. בתפיסה השלישית יתבצע הסדר מותנה הכולל שלילת רישיונות, דיווח לרשויות הרווחה ויתכן שהאזרח יישלח למוסד גמילה או לעבודות שירות לתועלת הציבור. רק בפעם הרביעית ייפתח הליך פלילי רגיל.

מה הן ההשלכות של החוק?

עבור ציבור המשתמשים בקנאביס ניכר כי חוק אי הפללה הביא עימו הקלה. אין צורך למצוא עו"ד ולהתייצב בבית-המשפט רק כי גילגלתם ג'וינט בשעת בין-ערביים. אלא שאם הגעתם למצב בו נתפסתם בפעם הרביעית ואתם עומדים בפני הליך פלילי, יהיה לכם הרבה יותר קשה לשכנע את בית-המשפט שמדובר במעידה חד פעמית, בחוסר ידיעה או בקנאביס שהתגלגל לידיים שלכם ללא כוונה. אם נתפסתם בפעם הרביעית והגעתם לבית-המשפט, יסתכלו עליכם כעל עבריינים עוד טרם הורשעתם, מה שיוביל לסיכוי נמוך ביותר לזיכוי. נוסף על כך, הוצאת ויזה לארצות הברית (בין אם כתייר ובין אם ויזת עבודה) היא איננה אפשרית במידה ונתפסתם וקיבלתם קנס. הדבר כמובן נכון גם לימים שלפני חוק אי הפללה, אך בגלל שלא ננקטים הליכים פליליים בפעמים הראשונות – קל יותר למעוד.

ירידה בהפללה – עליה באכיפה

כצפוי, מספר התיקים הפליליים בכל הקשור לצריכת קנאביס ירד מאז החלת חוק אי הפללה. אלא שהמדינה הגבירה את האכיפה ב-47% אחוז תוך שנה, והכניסה לקופת המדינה כ-16.5 מיליון ₪ מקנסות. נכון לחודש אפריל 2020, חולקו כ-14,826 דו"חות: 13,125 מהם על סך של 1,000 ₪ (תפיסה ראשונה), ו-1,705 בסך 2,000 בגין תפיסה שנייה.

איך ניתן להימנע מקנסות והפללה?

הדרך הטובה ביותר להימנע מהסתבכות פלילית ומתשלום קנסות היא באמצעות חתירה לרישיון לקנאביס רפואי. אם אתם זקוקים לצמח הפלא על מנת להרגיש טוב יותר, פיזית או נפשית, פנו אליי דרך האתר ואשמח לסייע לכם וללוות אתכם בדרך לזכאות, כדי שתוכלו ליהנות מיתרונות הקנאביס הרפואי ללא פחד ומבלי לעבור על החוק.

נפגעתם בתאונת דרכים
ואתם סובלים מכאבים שלא נגמרים? |

לחצו ובדקו האם אתם זכאים לקבל רישיון לקנאביס רפואי

על החברה |

סמוקי הוא אתר לייעוץ וליווי שפעילותו ושורעויו צמחו בששנת 2010 ונוסד באופן רשמי בשנת 2011.
בהתאם הוא פועל תוך הקפדה על איכות, אמינות, כמו גם על המשפט והחוק.

השארו מחוברים |

נשמח לשמוע מכם גם ברשתות החברתיות. עקבו אחרינו!