שנה ל-רפורמה בקנאביס

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
לפני שנה בדיוק, בחודש מאי 2019, יצאה הרפורמה בשוק הקנאביס לדרך במטרה להסדיר את שוק הקנאביס בישראל. המדינה הכריזה על שינוי מאסיבי בתחום הפיקוח, ההפצה, הגידול והשיווק של הקנאביס הרפואי. מה הם עיקריי השינויים, מה היה לפני ביצוע רפורמה בקנאביס ומה ניתן לעשות היום?
רפורמה בקנאביס

רפורמה בקנאביס – מה זה אומר?

הרפורמה בקנאביס שינתה באופן משמעותי את אפשרויות קבלת הקנאביס לחולים הזקוקים לצמח. ראשית, הפיץ משרד הבריאות תקן איכות חדש אשר דרש מכל החברות המגדלות את הקנאביס להיצמד לו וזאת במטרה לוודא שהקנאביס שישווק לחולים הינו איכותי ועומד בתקנים. המטרה היא ברורה – למצות מהצמח את מקסימום היתרונות, ללא דברים רעים שעלולים לקרות בו כתוצאה מגידול לא נכון או לא מבוקר. שנית, ביקש משרד הבריאות לשנות את אופן הפצת הקנאביס לחולים.

מעתה, במקום שהחולים יוכלו לרכוש את הקנאביס הרפואי ישירות מהמגדלים, הם נדרשים לקנות את הקנאביס דרך בתי מרקחת מורשים. בנוסף לאלה – הוחל שינוי בכל הקשור לקביעת זן וסוג הצמח להם החולה זקוק על פי טבלאות חומרים פעילים. על פניו מדובר בשינוי חיובי, אך חולים רבים מקבלים כיום קנאביס רפואי שמשפיע עליהם בצורה שאינה מטיבה, וישנה בירוקרטיה כשמבקשים להחליף את הזן ולנסות סוגים שונים. ולכל זה יש להוסיף את העלות הגבוהה – כיום הקנאביס אינו במחיר אחיד לכל החולים, ויש כאלה שמשלמים עבור הצמח אלפי שקלים בחודש.

מה היה בעבר?

לפני כניסת רפורמה בקנאביס, יכלו החולים שקיבלו רישיון לקנאביס רפואי להגיע לאחת מהחברות המגדלות את הקנאביס הרפואי ולקבל ייעוץ בקבלת סוג הצמח ולקנות אותו ישירות מהמגדל. כיום, כאמור, המצב הוא שאת הייעוץ מחליפה קביעה של הרופא, ואת הקנאביס מקבלים בבית המרחקת המורשה. בימים שלפני רפורמה בקנאביס כל חולה שילם 370 ₪ מחיר אחיד, בין אם היה זקוק ל-3 גרם ובין אם ל-10. היום, כאמור, גרמה רפורמה בקנאביס לכך שהמחיר הוא אינו אחיד, ומי שזקוק לצמח יותר מהאחר – ישלם מכיסו סכומים מופקעים.

כיצד הגיבו החולים בישראל לרפורמה?

בעולם הרפואה הישראלי הוכתרה רפורמה בקנאביס כ"הצלחה", עד כדי כך שמנהל היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות יצא לסבב להרצאות בעולם כדי לספר למדינות אחרות על נפלאות הרפורמה. החולים, מנגד, זעקו על העוול שנגרם להם, על הטרטור, על הבירוקרטיה ועל ההוצאה הכספית הגבוהה. אם בעבר קשה היה להשיג רישיון לקנאביס, כיום בגלל הרפורמה קשה אף יותר להשיג את הרישיון אם זה לא מבוצע בסיוע של אנשי מקצוע שמלווים חולים בתהליך. כל שנותר לנו הוא לקוות להחלת לגליזציה על שוק הקנאביס בישראל על מנת שיהפוך חוקי ועשרות אלפי החולים בישראל יוכלו, סוף כל סוף, להקל על סבלם וכאבם ללא מכשולים רבים בדרך.

נפגעתם בתאונת דרכים
ואתם סובלים מכאבים שלא נגמרים? |

לחצו ובדקו האם אתם זכאים לקבל רישיון לקנאביס רפואי

על החברה |

סמוקי הוא אתר לייעוץ וליווי שפעילותו ושורעויו צמחו בששנת 2010 ונוסד באופן רשמי בשנת 2011.
בהתאם הוא פועל תוך הקפדה על איכות, אמינות, כמו גם על המשפט והחוק.

השארו מחוברים |

נשמח לשמוע מכם גם ברשתות החברתיות. עקבו אחרינו!