מחקר: לגליזציה לקנאביס מובילה לפחות מרשמים של משככי כאבים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
מחקר גדול שבוצע באוניברסיטה קולומביה שבניו יורק, מצא כי במדינות בארה"ב, בהן מותר השימוש בקנאביס רפואי, נרשמה ירידה שנתית של 19.7% בכמות המרשמים למשככי כאבים אופיואידים בין השנים 2013-2017. הנתון הוא בהשוואה למדינות בהן הקנאביס הרפואי אסור לשימוש, שם חלה ירידה של 1.7% בלבד. הסיבה – קנאביס רפואי כמשכך כאבים נמצא יעיל יותר ומסוכן הרבה פחות.
לגליזציה לקנאביס

התפקיד של קנאביס רפואי כמשכך כאבים

הקנאבינואידים המצויים בקנאביס, הם שמספקים למטופלים אלטרנטיבה למשככי כאבים. כאבים כרוניים הם התוויה מוכרת המזכה ברישיון לקנאביס רפואי, אך הקנאביס הרפואי ניתן גם עבור מי שלא סובל מכאב כרוני ממקור בלתי ידוע אלא ממחלה מסוימת שאחת מתסמיניה היא כאב. למשל – כאבי בטן אצל הסובלים מקרוהן וקוליטיס, כאבי גוף מפושטים אצל הסובלים מטרשת נפוצה; כאבים אשר מופיעים כתוצאה מטיפולי כימותרפיה עקב מחלת הסרטן ועוד. ואכן, קנאביס רפואי כמשכך כאבים הוא אידיאלי עבור מטופלים, ובנוסף להיותו מקל על כאבים פיזיים הוא גם מרגיע ומפיג חרדה. ב-32 מדינות בארה"ב, מתוך 50, הקנאביס מותר לשימוש.

מה אומר המחקר?

בדברי ההסבר של המחקר, נכתב כי השימוש לרעה במשככי כאבים אופיואידים והעובדה כי ניתן מספר רב של מרשמים, מהווים בעיה לאומית. כידוע, למשככי כאבים אלה תופעות לוואי שונות אשר אינן מטיבות עם המטופל, וכשהן נלקחות לאורך זמן הן מייצרות התמכרות. במחקר שבוצע, נבדקה ההשפעה של הלגליזציה במדינות בהן השימוש בקנאביס רפואי הוא חוקי על היקף המרשמים, וזאת לעומת מדינות בהן אין לגליזציה של קנאביס. המחקר אסף נתונים בין השנים 2013-2017. תחילה, החוקרים חישבו עבור כל מדינה בארה"ב את כמות המנות היומיות של משככי כאבים אופיואידים בתקופה שנבדקה, לפי 2 כדורים ביום עבור מטופל (מנה יומית) במדינות בהן יש לגליזציה לקנאביס, נצפתה ירידה שנתית של ממוצעת של 144,000 מנות יומיות של משככי כאבים אופיואידים, שנחשבים לחזקים מאוד. במדינות בהן אין חקיקה לטובת הקנאביס הרפואי, נצפתה ירידה מזערית של 1.7%, שלא ניתן לייחס לה משמעותית סטטיסטית.

המחקר בדק את יישום החוק בפועל

לא די במדינה שהעבירה את חוקי הקנאביס על הנייר, שכן יש לבדוק את יישום החוק בפועל על מנת לקבל תוצאות מדויקות ככל הניתן על השלכותיו של קנאביס רפואי כמשכך כאבים מועדף. החוקרים מצאו כי במדינות בהן השימוש בקנאביס רפואי הוא חוקי אך עדיין לא נפתחו חנויות קנאביס לטובת רכישה, לא היה שינוי מובהק במספר המרשמים של משככי הכאבים. הירידה במספר המרשמים, כצפוי, נצפתה במדינות בהן ניתן היה לרכוש את הקנאביס הרפואי בחנויות הלכה למעשה.

קנאביס רפואי כמשכך כאבים – זה האינטרס של המדינה

תוצאות המחקר תואמות למחקרים קודמים שבוצעו והראו כי במדינות בהן אושר שימוש של קנאביס רפואי כמשכך כאבים ובכלל, חלה ירידה בשיעור המרשמים, כמו כן ירידה בשיעור התמותה מאותן תרופות משככות כאבים. מכאן, למדו החוקרים, כי במדינות בהן יש אלטרנטיבה למשככי כאבים אופיואידים, כדוגמת קנאביס, המטופלים מעדיפים לבחור בקנאביס, שמלבד שהוא מסייע בהפחתת הכאב הפיזי, יש בו גם כדי להביא לרגיעה נפשית במינימום של תופעות לוואי.

נפגעתם בתאונת דרכים
ואתם סובלים מכאבים שלא נגמרים? |

לחצו ובדקו האם אתם זכאים לקבל רישיון לקנאביס רפואי

על החברה |

סמוקי הוא אתר לייעוץ וליווי שפעילותו ושורעויו צמחו בששנת 2010 ונוסד באופן רשמי בשנת 2011.
בהתאם הוא פועל תוך הקפדה על איכות, אמינות, כמו גם על המשפט והחוק.

השארו מחוברים |

נשמח לשמוע מכם גם ברשתות החברתיות. עקבו אחרינו!